Değişimin Kader’i

Kader Yeğit, İstanbul’da çeşitli kulüplerin, platformların, vakıfların ve derneklerin ortak noktası bir lider. Buralarda yöneticilik, işletmecilik, gönüllülük gibi çalışmalarda bulunuyor.

Kader Yeğit, İstanbul’da çeşitli kulüplerin, platformların, vakıfların ve derneklerin ortak noktası bir lider. Buralarda yöneticilik, işletmecilik, gönüllülük gibi çalışmalarda bulunuyor. Türkiye Değişim Partisi İstanbul Kadın Kolları Kurucu İl Başkanı olan Yeğit’in bu gibi faaliyetlerde bulunması, girişimci kadınlara önemli bir örnek ve motivasyon kaynağı. Atatürk izinden giden kadın liderimiz, yenilikçi ve eşitlikçi bir anlayışa sahip. Kadınların hak ettiği değeri görmesi için elinden geleni yapacağını, onları layık oldukları yerlerde görmek istediğini söylüyor.

Önceleri ticaretle uğraşan başkanımız kendi kızının gidebilmesi adına kurduğu jimnastik kulübü sayesinde girişimci kadınlığa da ilk imzasını atıyor. Pandeminin bitmesiyle birlikte de kulübe 10 branş daha ekliyor. Salgının etkileri üzerine en fazla etkilenen kesimin kadınlar olduğunu düşünüyor. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğine dikkat çeken Yeğit, pandemide kadınların hem ev işleri hem de kendi işlerini online üzerinden yürütme çabalarını haksız buluyor. Özellikle annelerin hem çocuk bakmak ve evin sağlığını da korumak görevlerinin kadınları yorduğunu dile getiriyor. Ülke içinde de doğu/batı anlamında eşitsizlik olduğunu söylüyor. Eğitime online erişimin doğudaki zorluklarının altını çiziyor. Eğitim/internet/obezite/psikoloji bozukluğu gibi sorunlar sebebiyle de en çok kadınlar ve çocukların etkilendiğini düşünüyor.

Kader Hanım, toplumla ilgili hedeflediği değişimi kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan insanlarla birlikte başaracağına inanıyor. Son 1 yıldır yaptığı çalışmalar da başarıyı getiren şeyin birlik ve beraberlik olduğunu vurguluyor. Bu hedefleri için de aktif bir şekilde kültür/sanat, ekonomi, politika gibi alanlarda yeni fikirler ve projeler üretmeye devam ediyor. Özellikle kadınlar ve çocuklarla alakalı bir sürü yeni fikre sahip olan Kader Hanım, bugüne kadar denenip başarılamamış veya denenmemiş tüm girişimlerde bulunacağını söylerken bununla ilgili bir kitapçık hazırladığını da duyuruyor. Bu kitapçığa sosyal medya üzerinden tüm kadınlar erişebilecek. Tek hedefi İstanbul değil tüm Türkiye olduğunu dile getiren Yeğit, her bölgeden 2/3 kadının görev alacağı bir ekip kurma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Ev kadınlığının da çok zor bir meslek olduğunubelirtiyor ve bunlarla ilgili hukuki çalışmalar yürüteceğini de müjdeliyor.

Kısacası Yeğit’in politik görüşü, sosyal ve demokratik bir anlayışa sahip. Sosyal dayanışmayı destekleyen ve bunun kuvvetlenmesi gerektiğini savunan Yeğit bu konuda türlü çalışmalara imza atıyor. Halkımızı da bu konuda daha fazla bilinçlendirmek istediğini sık sık konuşmalarında dile getiren başkan, ülkece geçtiğimiz bu zor zamanlarda dayanışmanın önemini bizlere hatırlatıyor eylem ve söylemleriyle.