Türkiye’de kadına yönelik suçların her geçen yıl daha da artmasını Türkiye Değişim Partisi Ankara Kadın Kolları İl Başkanı Tülay Yektaş ile değerlendirdik. Başkan Yektaş, konuyla ilgili Türkiye’nin sınıfta kaldığını ve bunun da hukuki, ekonomik ve kültürel nedenleri bulunduğunu söyledi.

Kadına yönelik şiddet denildiğinde; aklımıza ilk olarak fiziksel şiddet geldiğini belirten İnal, ancak kadına yönelik şiddetin kadınların hayatlarının her anında bir şekilde var olduğunu savundu. Başkan Tülay Yektaş, “Kadına yönelik şiddet kavramını; fiziksel şiddet, psikolojik şiddet, ekonomik şiddet, cinsel şiddet olarak geniş bir çatı altında değerlendirmeliyiz. Her ne kadar medyaya ve adli yargıya yansıyan vakalarda çoğunlukla fiziksel şiddet karşımıza çıksa da kadınlarımız sistematik olarak bütün şiddet türleri ile mücadele etmekteler. Ne acı ki; bu sistematik şiddetlerin en ağır sonucu da kadın cinayetleri olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

Tülay Yekta şunları söyledi:

SON ZAMANLARDA KADINA ŞİDDET, KADIN CİNAYETLERİ, TACİZ OLAYLARI ARTTI BUNU NEYE BAĞLIYORSUNUZ?

Son zamanlarda ciddi anlamda kadına şiddet hem cinayetler çok hızlı şekilde arttı açıkçası ben bunun birçok sebebinin olduğunu düşündüğünü söyleyen Yekta açıklamasında şu ifadeleri kullandı; Tek bir sebep değil toplumsal olarak çok ciddi bir buhran içinde olduğumuzu düşünüyorum, hem toplumun ekonomik ve sosyal durumundaki gelişmelerin buna çok büyük etkisinin olduğunu düşünüyorum. Hem de artan cinayetlerin artan kadın istismarlarını önlenmeyecek derecede tedbirlerinin alınmaması artan yaşanan cinayetler karşısında etkin çözümler üretilmemesi bir diğerini doğuruyor yani her sonuç bir diğerinin başlangıcı olarak karşımıza çıktı ve açıkçası bu yıl içerisinde yaşanan cinayetlerin ciddi anlamda hadi var hesabı yok hem ilimizde şiddet vakaları artmış durumda hem de genel anlamda ülke genelinde ciddi anlamda hem kadın cinayetleri, hem şiddet vakaları, hem istismar vakaları ciddi anlamda artmış durumda.’’sözlerine yer verdi.

Haber Linki : https://bluehaber.com/tulay-yektas/

Add Your Comment