Türkiye Değişim Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Kader Yeğit, 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü ile ilgili bir mesaj yayınladı.

Başkan Yeğit, mesajında Down Sendromu Farkındalık Günü’nü kutladığını belirterek şunları söyledi:

“Down sendromu, tedavi edilmesi gereken bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır. Tüm dünyada 6 milyon civarında Down sendromlu birey yaşamaktadır. Bu farklılık ülke, milliyet, sosyo-ekonomik statü farkı olmaksızın her insanda görülebilir bir farklılıktır. Down sendromlu bireyler enerjileri, yaşam sevgileri ve eğlenceli taraflarıyla çevresindeki insanlara ve topluma örnek kimselerdir. Diğer bireylerin sahip oldukları her hakka sahiptirler ve bu anlamda down sendromlu bireylerin ayrımcılığa maruz kalmamaları için toplumumuza önemli görevler düşmektedir.” dedi.

Down sendromu hakkında erken yaşlardan itibaren yapılacak farkındalık çalışmalarının toplumumuzu bilgilendirici faaliyetlerle bu bireylere destek olmanın insani yükümlülük olduğunu ifade eden Başkan Kader Yeğit, ”Bu yükümlülüğü başta down sendromlu bireyler ve aileleri ile paylaşmak, onların hayatlarını daha yaşanabilir bir hale getirecektir. Bu vesileyle 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü’nün bu konudaki toplumsal bilinci geliştirecek çalışmalara katkı sağlamasını ümit ediyor, tüm down sendromlu kardeşlerimiz ve ailelerine en iyi dileklerimi, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” diye konuştu.

Haber Linki  : https://www.anadolu16.com/tdpli-kader-yegitden-down-sendromu-farkindalik-gunu-mesaji/

Add Your Comment